Oxidatie en schimmel op drukletters
Wie kan ons advies geven?
We hebben oxidatie op loden drukletters en schimmelgroei op houten drukletters. Hoe kunnen we dat veilig schoonmaken zonder de letters verder te beschadigen?
Er zou ooit een artikel hierover op deze site gestaan hebben, maar we weten niet waar we dat vinden kunnen.
Namens onze typografiewerkgroep van het Grafisch Centrum Groningen alvast hartelijk dank.

In nieuwsbrief 193 hebben we een artikel gehad over het reinigen met een ultrasoon apparaat.
Koperplaten ontdoe ik van oxidatie met een mengsel van krijtpoeder, dat ik op de plaat strooi en een oplossing van azijnzuur in water + theelepel zout. Mogelijk werkt dit ook voor lood.
Aanbrengen met zachte kwast en mondkapje dragen. Nadien afspoelen met stromend water. Drogen met föhn.
hout kan met benzine en olie worden schoongemaakt.
Ik heb jarenlang met lood gewerkt en iedereen is bang voor lood.
Dat valt wel mee.
Echter met oxidatie is het oppassen. De witte stof niet inademen. is niet best.
Bij de pomp van de linotype die we elke ochtend met een staalborstel moesten schoonmaken helemaal oppassen. Mijn leermeester zei: altijd vanaf de wind schoonmaken. Aan deze pomp zat een fijne groene aanslag, nog giftiger.
Dus witte en groene aanslag oppassen. gewone loden letters niks aan de hand.
Beste Ans,
In de afdeling Techniek staat onder het trefwoord “schoonmaken” allerlei wetenswaardigs: drukwerkindemarge.org/techniek/. (Op die rode “etiketten” kun je klikken om alleen berichten in een bepaalde categorie te zien.)
Beste Roel, om loden letters met een staalborstel te lijf te gaan, lijkt mij geen goed plan.
Is er een vloeistof waarmee ik die letters veilig schoonmaken, zonder ze te beschadigen?